لوگو دکتر فرخ کامران خواجوی
Search
Close this search box.
مراقبت بعد از عمل ابدو

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی (جراحی زیبایی شکم) اهمیت بسزایی دارد تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری شود. همچنین، رعایت دستورالعمل هایی که جراح قبل و بعد از عمل توصیه می کند، می تواند روند بهبودی را سرعت ببخشد. اغلب مراقبت ها مجموعه از فعالیت های مجاز و غیر مجاز است که باید به طور کامل رعایت شود. به منظور آشنایی بیشتر با نکات مراقبتی بعد از ابدومینوپلاستی تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

مراقبت بعد از عمل ابدو

چند روز بعد از عمل ابدومینوپلاستی در بیمارستان بستری می شوم؟

یک شب بستری شدن در بیمارستان بعد از ابدومینوپلاستی کافی است، البته بسته به شرایط خاص بیمار این ممکن است متفاوت باشد. هنگامی که پس از انجام عمل جراحی شکم از بیمارستان مرخص می شوید، احتمالاً برای مدت طولانی در خم شدن، بلند کردن یا ایستادن مشکل خواهید داشت، بنابراین وجود شخصی در خانه برای کمک به شما در دوره اولیه پس از عمل شکم می تواند تا حد زیادی بهبودی را تسهیل کند.

نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

کیفیت زندگی بعد از عمل زیبایی شکم تا حدودی محدود خواهد شد. معمولا توصیه می شود که حداقل 7 تا 10 روز در منزل استراحت کنید. پس از ان فعالیت های روزمره خود را آغاز کنید. امکان بازگشت به کار تا حدود یک ماه بعد از عمل وجود دارد. اما این مدت ممکن است برای برخی بیماران که شغل های سنگین دارند، بیش از یک ماه طول بکشد.

مراقبت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

رعایت نکاتی که پزشک بعد از عمل ابدو توصیه می کند، بسیار حائز اهمیت است. این دستورالعمل ها در ابتدا شما را از بروز عوارض بعد از عمل مصون نگه داشته و همچنین، اتیام و بهبودی زخم ها سریع تر رخ می دهند. به طور کلی، مهمترین مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی که باید رعایت کنید، به شرح زیر است:

  • پزشک به شما یاد می دهد که چگونه از برش ها و درن ها در طول دوره بهبودی به درستی مراقبت کنید.
  • به اکثر بیماران برای مدتی آنتی بیوتیک و گاهی داروهای ضد انعقاد داده می شود و به برخی از آنها کرم های آنتی بیوتیک موضعی داده می شود تا در اطراف محل برش استفاده کنند.
  • قبل از اتمام دوره نقاهت نباید رابطه جنسی داشته باشید.
  • در چهار هفته اول از حرکات سنگین و ورزش باید خودداری کرد.
  • باید به رژیم غذایی خود توجه کنید. شما باید از رژیم های غذایی سرشار از چربی، تند، شیرین و پر کربوهیدرات دوری کنید.
  • باید داروهایی که پزشک تجویز کرده است، به طور صحیح و منظم استفاده کنید.
  • از خوابیدن بر روی شکم اجتناب کرده و به پشت دراز بکشید.
  • باید روزانه مایعات کافی بنوشید.
  • مصرف الکل و غذاهایی که باعث نفخ در بدن شما می شوند را متوقف کنید.
  • استعمال دخانیات و نوشیدن الکل بعد از عمل جراحی شکم می تواند به طور جدی در بهبودی شما اختلال ایجاد کند، بنابراین باید حداقل تا سه ماه پس از جراحی از مصرف آنها خودداری کنید.
حمام کردن بعد از عمل ابدو

استحمام بعد از ابدومینوپلاستی

یکی از سوالات متداولی که افراد مطرح می کنند این است که چه زمانی می توانم بعد از ابدومینوپلاستی دوش بگیرم؟

به طور کلی، تا زمانی که درن (لوله جهت تخلیه خونابه های شکم) خارج نشده اند، بیمار نباید استحمام کند. درن (Drain) مورد استفاده در حین عمل 2 تا 3 روز پس از عمل برداشته می شوند. در نهایت شما می توانید ​​3 روز پس از عمل ابدو دوش بگیرید. توجه به این نکته ضروری است که هنگام دوش گرفتن، کف اضافی نباید به قسمت برش شده برسد. همچنین، از فشار و مالش نواحی عمل خودداری کنید. لازم است پس از حمام نواحی را کامل خشک کرده و بلافاصله بعد از دوش گرفتن گن مخصوص را بپوشید.

مراقبت از ناف بعد از عمل ابدو

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی تنها به جای بخیه محدود نی شود. بلکه بعد از عمل ناف ناحیه ای است که نیاز به مراقبت جدی دارد. در جراحی زیبایی شکم، لازم است ناف را در حین کشش و برداشتن پوست اضافی، تغییر موقعیت دهید. در حین عمل، موقعیت جدید ناف با توجه به شکم بیمار در مکان تعیین شده قرار گرفته می شود.

نظارت دقیق بر ناف پس از عمل، تمیز نگه داشتن آن و استفاده منظم از کرم ها باعث تسریع بهبودی آن می شود. اگر بعد از عمل، بیماری دیگری مانند قرمزی و ترشحات ناف وجود داشت، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید و پیگیری کنید. ناف در عرض یک هفته خوب می شود، اما پس از آن باید پیگیری شود.

استفاده از گن ابدومینوپلاستی

استفاده از گن بعد از ابدومینوپلاستی برای سفت شدن بیشتر ناحیه بعد از جراحی ضروری است. توجه داشته باشید که احتیاط و نظم در استفاده از گن مخصوص ابدومینوپلاستی بسیار مهم است. این گن باید به طور منظم برای چهار هفته اول استفاده شود. پس از دوره 4 هفته ای، گن فقط باید در طول روز استفاده شود و نیازی به پوشیدن آن به هنگام خواب نیست. استفاده از گن می تواند مشکلاتی را به خصوص در ماه های تابستان ایجاد کند. اگر شغل شما در محیط بیرون است، توصیه می شود جراحی زیبایی شکم را در زمستان انجام دهید.

فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی

ورزش بعد از ابدومینوپلاستی

مدت زمان لازم برای انجام فعالیت هایی مانند ورزش و شنا پس از عمل 4 تا 6 هفته است. پس از این مدت می توانید به آرامی و بدون اینکه به خود فشار بیاورید، ورزش را با مشورت پزشک خود آغاز کنید. برای انجام حرکات شکمی بهتر است تمرینات را به هفته ششم موکل کنید و پیش از آن حرکات شکمی را متوقف نمایید.

چه زمانی ورم پس از جراحی شکم از بین می رود؟

مهم ترین کاری که برای خلاص شدن از شر تورم بعد از عمل جراحی شکم باید انجام دهید، نوشیدن مقدار زیادی آب است. نوشیدن مایعات روزانه (حداقل 2 لیتر) می تواند به کاهش اِدم (ورم)کمک کند. علاوه بر این، از خوردن غذاهایی که باعث افزایش ورم می شوند مانند نمک، الکل و سیگار خودداری کنید. با دمنوش های گیاهی و نوشیدن آب به راحتی می توانید از شر این مشکل خلاص شوید.

زخم بخیه عمل ابدو چه زمانی ناپدید می شود؟

در حین عمل باید برشی به صورت افقی در امتداد خط پایین شکم برای انجام ابدومینوپلاستی ایجاد شود. پس از جراحی، جای زخم باقی می ماند، اما از آنجایی که جای زخم روی خط پایین شکم است، چندان قابل مشاهده نیست. ماندن جای بخیه و زخم بسته به تکنیک مورد استفاده در طول عمل، میزان بهبودی بدن و سبک زندگی بیمار، متفاوت است. در ماه های اولیه بعد از جراحی، زخم و قرمزی در ناحیه برش دیده می شود، سپس به مرور زمان زخم ها بهبود یافته و در مدت یک سال کاملا محو می شوند.

توصیه پایانی

رعایت مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی نقش بسزایی در روند و مدت زمان بهبودی بیماران دارد. هر چه نکات بعد از عمل را رعایت کنید، احتمال بازگشت سلامت عمومی و فعالیت های روزمره شما بیشتر خواهد شد. از آنجایی که این عمل دائمی نیست، لذا نیاز به رعایت یک رژیم غذایی سالم و فعالیت های بدنی روزانه دارد. هر چه سبک زندگی سالم تر و پویاتری داشته باشید، امکان بازگشت شکم به حداقل خواهد رسید. در پایان توصیه می شود دستورالعمل های بعد از جراحی را جدی گرفته و در صورت وجود علائم غیر طبیعی به پزشک مراجعه کنید.

در انتها می توانید سوالات خود را در خصوص مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی از دکتر فرخ کامران خواجوی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در بخش دیدگاه سایت مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط