لوگو دکتر فرخ کامران خواجوی
Search
Close this search box.
جراحی پروتز چانه

عمل پروتز چانه؛ مزایا، ماندگاری و هزینه آن

عمل پروتز چانه اغلب با نام جراحی بزرگ کردن چانه شناخته می شود. این جراحی، یک عمل زیبایی به محسوب می شود که برای درمان چانه های فرو رفته و کوچک به کار می رود. اگر چه این روش نسبت به روش های تزریق ژل تهاجمی تر است، اما نتایج دائمی خواهد بود. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی مزایا، عوارض، نحوه عمل و هزینه جراحی کاشت پروتز چانه بپردازیم، لذا تا انتها همراه ما باشید.

عمل پروتز چانه چیست

عمل پروتز چانه چیست؟

جراحی پروتز چانه، یکی از روش های جراحی زیبایی چانه (ژنیوپلاستی) است که برای بزرگ کردن چانه به کار گرفته می شود. این جراحی برای افرادی انجام می شود که چانه آن ها از نظر ساختار و تناسب در ناحیه صورت کوچکتر است. نیاز به این جراحی با انجام آنالیزها و آنالیزهای رادیولوژیکی و بصری مشخص می شود. برای جراحی، پروتزهای سیلیکونی یا مدپور که کاملاً با بدن انسان سازگار هستند، ترجیح داده می شوند. این ایمپلنت های چانه، واکنش های آلرژیک ایجاد نمی کنند و خطر عدم تطبیق توسط بدن بسیار پایین است.

جراحی بزرگ کردن چانه برای چه کسانی مناسب است؟

کاندیدای ایده آل برای کاشت ایمپلنت چانه افرادی هستند که شرایط زیر داشته باشند:

 • چانه کوچک یا عقب رفته داشته باشند.
 • چانه در مقایسه با سایر اجزای صورت خیلی کوچک به نظر می رسد.
 • خواهان برجستگی بیشتر چانه و متعادل تر کردن چهره خود هستند.

علاوه بر این، داوطلبان باید از سلامت خوبی برخوردار باشند و انتظارات واقع بینانه از جراحی و نتایج داشته باشند. همچنین، بیماری که می خواهد پروتز چانه انجام دهد باید رشد استخوان فک را کامل کرده باشد. بنابراین، محدودیت سنی برای این عمل باید حداقل 18 سال باشد. ضمناً بیمار نباید مشکلات ارتودنسی داشته باشد و پیش از عمل این مشکل برطرف شود.

بیشتر بخوانید: زاویه سازی صورت با ژل

نکات قبل از جراحی پروتز چانه

از آنجایی که خطر عفونت بعد از عمل افزایش یافته و روند بهبودی را به تاخیر می اندازد، توصیه می شود که بیمار حداقل 3 هفته قبل از آن سیگار را ترک کند. همچنین، مصرف آسپرین، داروهای ضد انعقاد خون و مکمل های گیاهی باید یک هفته قبل از عمل قطع شود. توصیه می شود، پزشک خود را قبل از عمل، از هر نوع بیماری و داروهای مصرفی مطلع کنید.

چگونگی عمل پروتز چانه

پروتز چانه چگونه انجام می شود؟

جراحی کاشت پروتز فک و چانه فرآیندی است که در آن ایمپلنتی بر اساس نیاز بیمار، از طریق برشی که از طریق دهان ایجاد می شود، قرار می گیرد. جراحی زیبایی چانه با بیهوشی عمومی یا موضعی انجام می شود و این عمل حدود 1 ساعت طول می کشد.

مراحل درمان به شرح زیر است؛

 1. یک برش کوچک زیر چانه یا داخل دهان ایجاد می شود.
 2. با این برش، جراح پلاستیک محل مناسبی برای استخوان فک ایجاد کرده و پروتز را قرار می دهد.
 3. پس از کاشت ایمپلنت چانه، برش بخیه و پانسمان می شود.

جراحی همزمان با عمل پروتز چانه

بسته به نیازها و اهداف زیبایی شناختی بیمار، ممکن است جراحی کاشت چانه با سایر روش های جوانسازی صورت مانند جراحی زیبایی بینی، لیپوساکشن غبغب یا لیفت گردن برای بهبود صورت انجام شود. توجه داشته باشید که روش های همزمان تنها در صورت نیاز بیمار و تشخیص پزشک یکی از روش های همزمان را انجام می شود.

دوره نقاهت عمل پروتز چانه

دوره نقاهت پس از جراحی پروتز چانه با توجه به روش مورد استفاده برای جراحی متفاوت است. بیمارانی که به تازگی پروتز چانه انجام داده اند معمولا یک روز در بیمارستان بستری می شوند. با این حال، در صورت انجام یک عمل جراحی ترکیبی، بسته به وضعیت عمومی بیمار، این مدت ممکن است طولانی تر شود. بی حسی در ناحیه لب پایین و چانه بعد از جراحی تا حد زیادی به مرور زمان در روزهای آینده از بین خواهد رفت.

بخیه های جذبی نیازی به کشیدن ندارند و معمولا بعد از 7 تا 10 روز جذب می شوند. وجود تورم و ادم خفیف در چانه طبیعی است، البته به مرور زمان این وضعیت کاهش می یابد. معمولا بعد از 72 ساعت می تواند فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرد.

پروتز چانه و مراقبت های بعد از آن

مراقبت های بعد از عمل پروتز چانه

از مهمترین نکاتی که بعد کاشت ایمپلنت پروتز چانه باید رعایت شود، عبارتند از:

 • مصرف آنتی بیوتیک برای جلوگیری از خطر عفونت و داروهای مسکن به کاهش درد بعد از جراحی پروتز کمک می کند.
 • کمپرس سرد برای کاهش تورم موثر است.
 • از خوابیدن بر روی صورت خودداری کرده و حداقل 2 هفته سر خود را بالا نگه دارید.
 • در هفته اول از خوردن غذاهای سفت اجتناب کنید و غذاهای نرم و آبکی میل کنید.
 • پس از جراحی باید از فعالیت های سنگین و سبک زندگی فعال خودداری شود.
 • مصرف الکل و سیگار اکیداً توصیه نمی شود.
 • پس از جراحی، از نوارهای مخصوصی استفاده می شود تا پروتز فک در جای خود بماند. این باندها تا زمانی که تورم و ادم کاهش یابد، الزامی است.

ماندگاری پروتز چانه

انواع مختلفی از ایمپلنت های فک و چانه وجود دارد که با توجه به شرایط بیمار و صلاحدید پزشک، انتخاب می شود. ایمپلنت های سیلیکونی دوام بسیار بالایی دارند و حتی پس از گذشت سال ها زیر پوست باقی می ماند. چانه سیلیکونی همانند تزریق ژل نیاز به تجدید نخواهند داشت و ساختار فک پس از کاشت پروتز کاملا طبیعی و دائمی خواهد بود.

مزایای کاشت پروتز چانه

با کاشت چانه، می توانید ظاهر زیبایی در صورت خود داشته باشید. از مهمترین مزیت های کاشت ایمپلنت پروتز چانه عبارتند از:

 • این روش ظاهر چانه قوی تر و پایدارتری را در مقایسه با روش های موقت مانند تزریق فیلر ایجاد می کند.
 • برخلاف مواد پر کننده، این یک روش دائمی مادام العمر است که نیازی به تکرار ندارد.
 • این روش را می توان همراه با جراحی های زیبایی دیگر مانند جراحی بینی انجام داد.
 • فرورفتگی یا مشکل نوک فک به راحتی با ایمپلنت درمانی درمان می شود.
 • گزینه های بسیاری برای ایمپلنت هر بیمار وجود دارد. به همین دلیل انتخاب مناسب ترین ایمپلنت چانه برای بیمار آسان تر می شود.
 • این عمل بین 1 تا 2 ساعت انجام می شود و خطرات قابل توجهی ندارد.
 • دوره نقاهت آن کوتاه است و می توانید بلافاصله به فعالیت های عادی خود بپردازید.

خطرات و عوارض عمل پروتز چانه

این عمل خطرات جراحی و جانی ندارد. اما با توجه به این که یک درمان زیبایی است، خطرات و عوارض زیر را (البته به ندرت) می توان مشاهده کرد:

 • عفونت در محل جراحی
 • خونریزی داخلی (هماتوم)
 • جابجایی و تغییر شکل ایمپلنت
 • خطرات مرتبط با بیهوشی عمومی
 • از دست دان موقتی یا دائمی حس در چانه و فک

توجه داشته باشید، چنانچه عمل زیر نظر بهترین جراح پروتز چانه انجام شود، بروز این عوارض به حداقل یا حتی صفر خواهد رسید.

هزینه عمل پروتز چانه

به طور کلی، قیمت جراحی پروتز چانه به عوامل متعددی بستگی دارد. وضعیت عمومی بیمار، تجهیزات مورد استفاده، بیمارستانی که جراحی در آن انجام می شود، دانش، مهارت و تجربه جراح برخی از این عوامل هستند. . شما می توانید در حین معاینه، دقیق ترین اطلاعات را در مورد قیمت های جراحی بزرگ کردن چانه از پزشک خود دریافت کنید.

کلام آخر

جراحی بزرگ کردن چانه یا کاشت پروتز چانه، یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی است که به منظور اصلاح مشکلات ظاهری ناشی از کوچکی ناحیه چانه انجام می شود. توجه داشته باشید که این جراحی با هدف بهبود تعادل زیبایی صورت و شکل دادن به چانه انجام می شود، لذا برای اصلاح اختلالات عملکردی چانه جراحی دیگری انجام شود. اگر چه این جراحی عوارض جانبی جدی به همراه ندارد، اما توصیه می شود برای دستیابی به نتیجه مطلوب از عمل به بهترین جراح پلاستیک در تهران مراجعه کنید.

سوالات متداول جراحی پروتز سینه

پروتز چانه بهتر است یا جنیوپلاستی؟

جنیوپلاستی به عمل زیبایی چانه اطلاق می شود که می تواند به اصلاح عقب رفتگی یا بیرون زدگی چانه کمک کند. ژنیوپلاستی یا جنیوپلاستی به روش های مختلفی مانند ژنیوپلاستی اسلایدینگ و کاشت پروتز چانه انجام می شود. در واقع پروتز چانه یکی از روش های جنیوپلاستی و انتخاب روش مناسب اغلب توسط پزشک انجام می شود.

آیا پروتز چانه دائمی است؟

بله. اغلب پروتزها، به ویژه ایمپلنت های سیلیکونی دوام و ماندگاری طولانی دارند و برخلاف روش های تزریق ژل، کاملا دائمی هستند.

آیا پروتز چانه جابجا می شود؟

اکثر پروتزهای چانه، جابه جا نمی شود و حرکت نمی کند؛ مگر اینکه در معرض ضربه فیزیکی بیش از حد قرار گیرد. در صورت لیز خوردن ایمپلنت چانه باید با پزشک مشورت شود.

آیا پروتز چانه درد دارد؟

پس از درمان ایمپلنت، ممکن است به مدت 1 هفته درد و تورم در ناحیه فک وجود داشته باشد. چند روز پس از هفته اول، درد و تورم به تدریج بهبود می یابد. درد این عمل معمولا شدید نیست با مسکن های ساده قابل کنترل است.

جراحی پروتز چانه چقدر طول می کشد؟

کاشت ایمپلنت چانه طولانی مدتی نیست و حدود 1 تا 2 ساعت طول می کشد. پس از جراحی کاشت چانه، اثر بی حسی نیز برای چند ساعت باقی می ماند و پس از 48 ساعت می توان به زندگی روزمره ادامه داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط