لوگو دکتر فرخ کامران خواجوی
Search
Close this search box.
سوزش بعد از پروتز سینه

علت سوزش سینه بعد از پروتز

سوزش سینه بعد از پروتز یکی از عوارضی است که ممکن است همراه با درد و تورم برای چند روز احساس شود. احساس سوزش به خصوص در نوک سینه ممکن است برای شما آزار دهنده باشد اما این عوارض در ظرف مدت کوتاه و با کاهش کبودی های به مرور بهبود می یابد. اگر چه سوزش های بعد از عمل ممکن است طبیعی باشند، اما تداوم و شدت آن با گذشت زمان نشان دهنده بروز یک مشکل خواهد بود. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی دلایل سوزش سینه بعد از پروتز و روش های پیشگیری از آن بپردازیم، لذا تا انتها همراه ما باشید.

علت سوزش سینه بعد از پروتز

علت سوزش بعد از پروتز سینه چیست؟

درد و سوزش در سینه یکی از عوارض پروتز سینه به شمار می رود که با گذشت زمان برطرف خواهد شد. با توجه به روش جراحی و نوع پروتز استفاده شده علت سوزش سینه ممکن است متفاوت باشد. در ادامه به بررسی مهمترین دلایل ایجاد درد و سوزش سینه پس از پروتز می پردازیم.

تحریک و خارش زخم

پس از جراحی پروتز و زمانی که زخم های حاصل از جراحی به مرور بهبود می یابند ممکن است کمی احساس تحریک و خارش در سینه داشته باشید که می تواند موجب ایجاد سوزش در سینه شود.

درد و سوزش ناشی از برش ها

محل برش ها ممکن است موجب ایجاد درد و سوزش شود. با اینکه جراحی پروتز سینه یکی از جراحی های کم تهاجمی در نظر گرفته می شود، اما جهت گذاشتن پروتزها به داخل سینه باید برش هایی ایجاد شود. در اکثر موارد مصرف داروهای مسکن می تواند سوزش و درد حاصل از این برش ها را کاهش دهد، اما در مواردی که سوزش سینه به مدت چند هفته ادامه پیدا نماید ممکن است نشانه ای از عفونت و یا سایر عوارض باشد بنابراین در اولین فرصت به جراح خود مراجعه نمائید.

هماتوم سینه

کبود شدن در اطراف برش ها که همراه با حساسیت و تورم است از علائم هماتوم سینه محسوب می شود. این مشکل می تواند منجر به ایجاد سوزش و درد در سینه نیز شود. جمع شدن خون پس از ایجاد برش در بافت های اطراف ناحیهبرش و تشکیل لخته ها و توده های کوچک منجر به عارضههماتوم سینه می شود. در اکثر موارد هماتوم به مرور از بین می رود و احتیاج به مداخلات جراحی ندارد اما گاهی اوقات نیز باید مداخلاتی جهت درمان انجام شود.

انقباض کپسولی

درد و سوزش در ناحیه سینه ممکن است با سفت شدن یک و یا هر دو سینه همراه باشد. انقباض کپسولی وضعیتی است که به دلیل سفت شدن بافت سینه در اطراف پروتز ایجاد می شود. این شرایط در هر زمانی پس از پروتز سینه ممکن است ایجاد شود که یکی از علائم آن درد و سوزش در سینه خواهد بود.

سوزش سینه و غدد لنفاوی

بزرگ شدن غدد لنفاوی

غدد لنفاوی زیر بغل به دلایل مختلف ممکن است متورم و دردناک شود. یکی از دلایل بزرگ شدن غدد لنفاوی، عفونت در محل برش و یا داخل سینه است. همچنین آسیب دیدن غدد لنفاوی در حین جراحی از دیگر دلایل تورم و درد در این ناحیه است. به این نکته توجه داشته باشید که بزرگ شدن غدد لنفاوی می تواند فرآیندی طبیعی در حین بهبودی پس از جراحی پروتز سینه باشد، اما درد و سوزش مداوم که به دلیل بزرگ شدن غدد لنفاوی است که احتیاج به بررسی های بیشتری دارد.

پارگی ایمپلنت

سوزش و درد در سینه به همراه تغییراتی در ظاهر سینه می تواند یکی از نشانه های پارگی ایمپلنت باشد. درد و سوزش معمولاً پس از پاره شدن پروتزهای سیلیکونی ایجاد می شود، اما پاره شدن پروتزهای سالین معمولاً با افزایش ناگهانی حجم سینه همراه است. انجام آزمایش هایی مانند ماموگرافی که موجب تحت فشار قرار دادن سینه ها می شود می تواند موجب پارگی و یا ایجاد سوراخ در پروتز شود، در برخی موارد نیز با گذشت زمان پروتزها دچار پارگی می شود.

جدا شدن زخم

بخیه های قابل جذب به طور طبیعی در برش ها حل می شوند، اما در صورتی که برش ها عفونی شود قبل از اینکه زخم ها به صورت کامل بهبود بیابند ممکن است قبل از بهبود کامل زخم منجر به باز شدن بخیه ها شود. همچنین به دلیل انجام فعالیت های شدید مانند بلند کردن اجسام سنگین ممکن است جدا شدگی زخم اتفاق بیفتد. جدا شدگی زخم با سوزش فراوان در ناحیه برش ها همراه می باشد که باید در اولین فرصت پیگیری شود.

نکروز

در صورتی که بافت نتواند اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت نماید دچار مرگ سلولی می شود. در برخی جراحی ها ممکن است خون رسانی به بعضی قسمت های سینه دچار آسیب شود. نکروز بافت سینه منجر به ایجاد طیف رنگی از آبی تا بنفش و سیاه می شود که در نهایت موجب باز شدن و جدا شدن زخم می شود. این عارضه نکروز سینه پس از پروتز نامیده می شود. نکروز یک وضعیت جدی و خطرناک است که می تواند منجر به درد و سوزش شدید در سینه شود. جهت کاهش عوارض و دریافت درمان های کافی باید در سریعترین زمان به اورژانس جراحی مراجعه نمائید.

به جز خطاهای پزشکی که در حین جراحی ایحاد می شود، سیگار کشیدن یکی از عواملی است که منجر به کاهش گردش خون در محل زخم و نکروز بافت می شود. بنابراین از 2 هفته پیش از جراحی تا زمان بهبودی کامل برش های جراحی پس از پروتز سینه از سیگار کشیدن خودداری نمائید.

پیشگیری از سوزش سینه بعد از عمل پروتز

اگر چه سوزش و درد تا چند روز پس از عمل پروتز سینه به واسطه برش ها وجود دارد، اما برای جلوگیری از تشدید یا عوارض جدی می توانید موارد زیر را رعایت کنید:

  • اقدامات قبل و دستورالعمل های پزشک بعد از پروتز سینه را جدی بگیرید.
  • در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی مانند تب، قرمزی و داغی ناحیه جراحی به پزشک مراجعه کنید.
  • در دوره نقاهت استراحت کافی داشته باشید.
  • برای جلوگیری از عفونت داروها، به ویژه آنتی بیوتیک ها را به موقع مصرف کنید.
  • از مصرف داروهای استروئیدی و تزریق داروهای درون وریدی پرهیز نمایید.
  • بخیه ها و ناحیه برش را تمیز و خشک نگه دارید.

کلام آخر

در انتها به یاد داشته باشید هرگونه درد و سوزش پس از جراحی پروتز سینه در صورتی که به مرور بهبود نیابد نشان دهنده یک مشکل و عارضه جدی پس از جراحی باشد؛ بنابراین لازم است که به سرعت پیگیری نمائید و در اولین فرصت ممکن جهت ملاقات با جراح خود وقت معاینه بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط