لوگو دکتر فرخ کامران خواجوی
Search
Close this search box.
درد بعد از پروتز سینه

درد بعد از پروتز سینه؛ از علت تا درمان آن

درد بعد از پروتز سینه یکی از عوارض طبیعی این عمل به شمار می رود که پس از دوره نقاهت برطرف می شود. به طور معمول این دردها خطرناک نیستند، اما تداوم و تشدید آن می تواند نشان دهنده مشکلی در بیمار باشد. دلایل مختلفی می توانند باعث درد شوند که برخی موقت، اما گاهی جدی گرفته می شوند. به منظور آشنایی بیشتر با علت و درمان درد بعد از پروتز سینه تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

درد سینه بعد از پروتز

عوامل موثر در ایجاد درد بعد از پروتز سینه

به طور کلی، درد و تغییر احساس در نوک سینه پس از عمل های زیبایی سینه کاملا طبیعی است. اما برخی فاکتورها در شدت و مدت زمان دردها موثر هستند که مهمترین آن ها عبارتند از:

  • نحوه جراحی پروتز سینه: معمولا پروتز سینه در زیر عضله یا زیر بافت سینه تعبیه می شود. اغلب افرادی که پروتز زیر عضله قرار گرفته است، درد بیشتری را تجربه می کنند.
  • نوع پروتز سینه: اغلب پروتز های سیلیکونی درد کمتری را به نسبت پر.تزهای نمکی برای بیماران ایجاد می کند.
  • آستانه تحمل درد: تحمل درد در افراد مختلف یکسان نیست، به همین علت میزان تجربه درد هر هر فرد متفاوت خواهد بود.

آیا درد بعد از پروتز سینه خطرناک است؟

اصلی ترین عامل درد بعد از جراحی پروتز سینه برش و تغییرات در بافت سینه است که با گذشت زمان بهبود یافته و برطرف می شود. به طور کلی، هر عمل جراحی همراه با عوارض کوتاه مدت و موقتی همراه است که با مراقبت های پس از جراحی و التیام زخم ها کاهش می یابد. به همین علت درد سینه بعد از عمل سینه خطرناک نخواهد بود. اما تداوم درد برای مدت طولانی و شدت میزان درد طبیعی نبوده و نشان دهنده خطر جدی است.

علت درد بعد از پروتز سینه

به طور کلی دلایل خاصی می توانند زمینه ساز درد در ناحیه سینه شوند که تشخیص آن ها برای درمان بسیار مهم است. مهمترین دلایل ایجاد درد سینه بعد از پروتز که خطرناک محسوب می شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خونریزی داخلی

به عنوان اولین علت می توان به خونریزی داخلی اشاره کرد که ممکن است پس از جراحی در نواحی اطراف پروتز رخ دهد. لازم به ذکر است که خونریزی های داخلی ممکن است طی دوهفته و یا بلافاصله پس از عمل جراحی اتفاق افتاده و زمینه ساز درد در ناحیه سینه شوند. توجه داشته باشید افرادی که دچار خونریزی داخلی میش.ند، علاوه بر درد تورم زیادی را در سینه ها تجربه می کنند. برای درمان این تورم بایستی به پزشک خود مراجعه کرده و اقدام به تخلیه خون های تجمع یافته در ناحیه سینه کنید.

درد بعد از پروتز سینه و دلایل آن

انقباض کپسولی

انقباض کپسولی را می توان دومین علت درد سینه بعد از پروتز معرفی کرد که به عنوان دلیل اصلی سوزش در ناحیه سینه نیز شناخته می شود. بر این اساس پس از قرارگیری پروتزها در ناحیه سینه بدن شما کپسول هایی را تولید می کند که ساختار آن ها از فیبروز است. چنین امری نتیجه قرارگیری این پروتزها در بدن انسان بوده و بدن به طور طبیعی چنین واکنشی را نشان می دهد. با ایجاد این کپسول ها شما احساس درد در ناحیه سینه خود خواهید داشت چرا که ممکن است موجب تورم و سفت شدن پروتزهای سینه شوند.

پرسشی که مطرح می شود این است که آیا می توان از انقابض کپسولی پیشگیری کرد؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که این انقباض ها در بدن تمام افرادی که پروتزها را در ناحیه سینه خود قرار می دهند اتفاق می افتد؛ بنابراین غیرقابل اجتناب است. برای درمان چنین شرایطی روش های خاصی وجود دارد که با نام های کپسولوتومی باز و کپسولکتومی باز شناخته می شوند.

پاره شدن پروتزها

بایستی بدانید که عمل جراحی پروتز سینه از جمله جراحی هایی شناخته می شود که ماندگاری دائمی ندارد. بر این اساس با پاره شدن پروتزها بیمار نیاز به عمل تعویض پروتز سینه خواهد داشت. پارگی پروتزها نیز به عنوان علت درد سینه بعد از پروتز قلمداد می شوند و ممکن است در بازه های زمانی مختلفی رخ دهد. البته شایان ذکر است که پارگی ایمپلنت های سینه بعد از عمل بندرت رخ می دهد.

سروما

سروما که در واقع به معنای تجمع یافتن مایع در بدن نیز است، به دلیل جمع شدن مایعات در سینه ایجاد کمی شود و می تواند علت درد سینه بعد از پروتز باشد. در برخی شرایط مایعات تجمع یافته به طور طبیعی از بین خواهند رفت. در برخی مواقع نیز این امکان وجود دارد که به عمل جراحی نیاز داشته باشید.

ایجاد نشتی در سیلیکون ها

پروتزهای سیلیکونی از ماده ای با نام سیلیکون ساخته شده اند. این ماده ساختاری ژل مانند دارد، اما زمانی که در معرض دمای بدن قرار گیرد تغییر حالت داده و به مایع تبدیل می شود. در این شرایط ممکن است سیلیکون ها دچار نشتی شده و مایع درون آن ها نیز به غدد مختلف بدن انسان راه یابد. اگر چه این اتفاق بندرت رخ می دهد، اما نشتی مایع داخل پروتزهای سیلیکونی می تواند یکی از عامل های درد سینه محسوب شوند.

کاهش و درمان درد بعد از پروتز سینه

به طور کلی، درد سینه بعد از عمل پروتز اجتناب ناپذیر است، اما برای کنترل و کاهش آن استفاده از مسکن های ساده بسیار موثر خواهد بود. از طرفی رعایت مراقبت های بعد از پروتز سینه می تواند از بروز عوارض جدی و ایجاد درد جلوگیری کند. رعایت این نکات مراقبتی تاثیر بسزایی در کاهش درد و سایر عوارض مانند سوزش و عفونت بعد از پروتز سینه خواهد داشت. همچنین، انتخاب جراح در کاهش عوارض جانبی بسیار موثر است و می تواند موفقیت عمل را تضمین کند.

کلام آخر

به طور کلی، درد بعد از پروتز سینه کاملا طبیعی است و شدت آن بسته به نوع جراحی، نوع پروتز و تخصص جراح متفاوت است. با این حال، درد سینه باید پس از گذشت زمان کاهش یافته و از بین برود. چنانچه، پس از چند روز با افزایش میزان درد همراه با علائمی مانند قرمزی و تورم مواجه شدید، فورا به پزشک مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط