لوگو دکتر فرخ کامران خواجوی
Search
Close this search box.
خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی - دکتر فرخ کامران خواجوی

خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی

خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی در متقاضیانی که به دنبال درمان زیبایی و بهبود تناسب اندام هستند، ممکن است دیده شود. خطرات و عوارض این عمل  در بیمارانی که نکات درمانی و مراقبتی را قبل و بعد از عمل رعایت نکنند، دیده می‌شود. جهت گرفتن نتیجه مثبت از ابدومینوپلاستی و کاهش خطرات احتمالی و عوارض عمل، باید جلسات مشاوره پزشکی قبل از جراحی انجام شود. مراقبت‌های لازم بعد از جراحی ابدومینوپلاستی نظیر ورزش کردن، داشتن رژیم غذایی متعادل، انجام فعالیت و تحرک داشتن، رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی و مواردی این چنینی در کاهش عوارض عمل موثر خواهد بود که در این مقاله از سایت دکتر فرخ کامران خواجوی به بررسی آن خواهیم پرداخت.

ابدومینوپلاستی به چه کسانی توصیه می شود؟

جراحی ابدومینوپلاستی به افرادی توصیه می‌شود که بعد از چاق شدن در هر ناحیه از بدن، کاهش وزن داشته و الان چربی اضافه و پوست اضافه زیادی در نقاط مختلفی دارند. با توجه به خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی، قبل از کاندید شدن برای جراحی باید تمام مشاوره‌های پزشکی و چکاپ‌های لازم انجام شود. افرادی که عمل کوچک کردن معده انجام داده یا بعد از بارداری شکم آویزانی دارند، می‌توانند برای عمل ابدومینوپلاستی اقدام کنند. کسانی که ورزش کردن، انواع رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی بر روی کاهش چربی‌های اضافه بدن آن‌ها تاثیر ندارد؛ می‌توانند برای رسیدن به تناسب اندام جراحی ابدومینوپلاستی انجام دهند.
افرادی که قصد لاغری و رسیدن به تناسب اندام دارند با توجه به دستور پزشک و در نظر گرفتن خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی می‌توانند برای جراحی تامی تاک اقدام کنند. کسانی که بیماری زمینه‌ای خاصی ندارند و بعد از عمل می‌توانند با رعایت مراقبت‌های درمانی از بازگشت وزن جلوگیری کنند یا دیگر قصد بارداری ندارند، کاندیدای خوبی برای جراحی تامی تاک هستند.

✍️ بیشتر بدانید: نزدیکی و رابطه جنسی بعد از ابدومینوپلاستی

عوامل خطر ابدومینوپلاستی

با توجه به این که هر جراحی عوارض خاص خود را دارد، خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی نیز غیر قابل انتظار نخواهد بود. البته نحوه مراقبت بعد از ابدومینوپلاستی، سیستم دفاعی بدن شخص، وزن بیمار، مصرف داروهای موثر، سبک زندگی سالم و… در کاهش خطرات احتمالی عمل تامی تاک، موثر خواهد بود. برخی از عوامل خطر ابدومینوپلاستی عبارت هستند از:

 • خونریزی محل جراحی
 • عفونت در محل جراحی
 • تغییر رنگ و بی حسی در محل عمل
 • وجود اسکارهای نامطلوب
 • ظاهر ناپسند بعد از جراحی در ناحیه شکم و سایر اندام‌ها
 •  احتمال ترومبوز وریدی
 • کند شدن بهبود زخم و اسکارها
 • حساسیت به داروی بیهوشی
 • جمع شدن آب در بافت‌های مختلف بدن

4 عوارض کوتاه مدت و دائمی عمل ابدومینوپلاستی

خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی می‌تواند کوتاه مدت یا حتی دائمی باشد. اگر پزشک متخصص مهارت لازم در جراحی ابدومینوپلاستی را نداشته باشد یا این که مراقبت‌های قبل و بعد از عمل به خوبی انجام و رعایت نشود، عوارض دائمی برای بیمار خواهد داشت. برخی از عوارض کوتاه مدت و دائمی عمل تامی تاک عبارت هستند از:

۱- ایجاد عفونت یا لخته خون

احتمال به وجود آمدن لخته خون یا عفونت در محل جراحی کم بوده اما بستگی به محل جراحی و نوع عمل دارد. اگر بعد از عمل مراقبت‌های لازم انجام نشود، باکتری وارد محل زخم شده و باعث عفونت زخم خواهد شد. فعالیت‌های سنگین و حاد بلافاصله بعد از عمل کردن، باعث به وجود آمدن لخته خون نیز می‌شود.

۲- آمبولی ریه یا حمله قلبی

بی تحرکی کامل بعد از هر گونه عمل نیز باعث به وجود آمدن حمله قلبی و آمبولی ریه می‌شود. البته این اتفاق نادر است اما در صورت رعایت نکردن نکات و دستورات پزشک متخصص، می‌توان آن را جزو خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی دانست.

✍️ بیشتر بدانید: انجام ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین ممکن است؟

۳- نکروز پوست بعد از جراحی

بیمارانی که قبل و بعد از عمل ابدومینوپلاستی استعمال سیگار و سایر دخانیات دارند، دچار نکروز پوستی می‌شوند. به همین دلیل به بیماران توصیه می‌شود چند هفته قبل و بعد از جراحی تامی تاک از مصرف سیگار و سایر دخانیات جدا خودداری کنند.

۴- آسیب رسیدن به اعصاب شکمی

عمل ابدومینوپلاستی به منظور برداشتن چربی‌های زیر شکم، می‌تواند باعث آسیب رسیدن به بافت و اعصاب شکمی شود. البته اگر جراحی توسط متخصص باتجربه و ماهر انجام شود احتمال این خطر به صفر خواهد رسید.

پیشگیری و کنترل عوارض بعد از ابدومینوپلاستی

پیشگیری و کنترل عوارض بعد از ابدومینوپلاستی

برای جلوگیری از خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی، انجام جلسات مشاوره پزشکی الزامی است. برای آن که خطرات احتمالی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی کمتر شود، بهتر است یک برنامه رژیمی غذایی سالم داشته باشید. داشتن سبک زندگی سالم و برنامه غذایی مناسب جهت جلوگیری از افزایش وزن و پاره شدن بخیه‌ها، بسیار موثر است. یک ماه قبل و بعد از عمل تامی تاک، استعمال سیگار و دخانیات ممنوع بوده و باعث نکروز پوستی می‌شود. قبل از جراحی ابدومینوپلاستی داشتن برنامه غذایی سبک برای یک عمل راحت، تاثیرگذار خواهد بود.
مصرف داروهای انعقادی خون یک هفته قبل از عمل با دستور پزشک بهتر است قطع شود تا باعث عوارض و خطرات احتمالی حین جراحی و بعد از آن نشود. رعایت نکات و دستورات پزشکی و نیز انتظارات معقولانه از نتیجه عمل، می‌تواند در حفظ سلامت جسم و روان بیمار موثر واقع شود.

✍️ بیشتر بدانید: احتمال برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی چقدر است؟

نکاتی که باید بعد از عمل ابدومینوپلاستی رعایت کنید

جهت جلوگیری از خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی، خوردن غذاهای سبک و فیبردار برای روان شدن شکم و کاهش درد توصیه می‌شود. به طور معمول اگر فرد سعی کند بعد از عمل، فعالیت روزانه سبک خود را داشته و مراقب افزایش وزن خود باشد، کمتر دچار خطرات احتمالی بعد از جراحی می‌شود. نوشیدن مایعات فراوان و مصرف سبزیجات و میوه‌جات جهت کنترل وزن، اهمیت زیادی دارد. برخی دیگر از نکاتی که بعد از عمل تامی تاک موثر هستند و باید رعایت شود عبارتند از:

 • استحمام با شوینده ملایم بعد از باز کردن پانسمان
 •  پیاده روی و انجام فعالیت‌های سبک روزانه
 • داشتن رژیم غذایی مناسب
 • چرب نگه داشتن محل بخیه و جلوگیری از خشک شدن پوست
 • مصرف به موقع داروها به خصوص آنتی بیوتیک
 • عدم مصرف نوشیدنی‌های الکلی و استعمال سیگار و دخانیات
 • نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل
 •  رعایت نکات بهداشتی و تمیز نگه داشتن محل زخم

زیبایی دائمی اندام با جراحی ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی صرفا جهت درمان زیبایی و رسیدن به تناسب اندام انجام می‌شود. بنابراین برای درمان چاقی نمی‌توان از جراحی تامی تاک استفاده کرد. تمام افراد نمی‌توانند کاندیدای جراحی ابدومینوپلاستی باشند. این جراحی مخصوص افراد بالای 18 سال بوده که تاییدیه‌های مشاوره پزشکی جهت عمل را دریافت کرده باشند.
توصیه می‌شود جهت جراحی برای جلوگیری از خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی، بهترین مرکز جهت انجام عمل انتخاب شده و توسط یک متخصص باتجربه و ماهر صورت بگیرد. در کنار عمل زیبایی، رعایت نکات مربوط به رژیم غذایی و داشتن سبک زندگی سالم برای بهبود جراحات و رسیدن به اندام دلخواه ضروری است.

*~ سوالات متداول درباره خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی ~*    

آیا بعد از جراحی ابدومینوپلاستی می‌توان دوباره باردار شد؟

امکان باردار شدن بعد از جراحی ابدومینوپلاستی امکان پذیر است؛ اما ممکن است بخیه‌ها باز شده و تناسب اندام به هم بریزد.

میانگین سن کاندیداهای جراحی ابدومینوپلاستی چقدر است؟

به طور معمول پزشکان جهت جلوگیری از خطرات و عوارض ابدومینوپلاستی، بیمارانی را که بین سن 25 تا 50 سال هستند را جهت عمل معرفی می‌کنند.

بیمارانی که کم کاری تیروئید دارند می‌توانند جراحی ابدومینوپلاستی کنند؟

کم کاری تیروئید به خودی خود باعث افزایش وزن می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که این بیماران عمل تامی تاک انجام ندهند؛ چرا که بعد از عمل، ممکن است وزن آن‌ها به دلیل تغییرات هورمون تیروئید دستخوش تغییر قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط