لوگو دکتر فرخ کامران خواجوی
Search
Close this search box.
اتوپلاستی گوش

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

جراحی زیبایی گوش که با نام عمل اتوپلاستی نیز شناخته می شود، یک روش جراحی برای رفع عیوب ظاهری گوش است. اما سوال اینجاست که آیا اتوپلاستی در درجه اول یک فرآیند زیبایی شناختی است یا یک روش درمانی است؟ روش های اتوپلاستی چیست؟ به منظور آشنایی بیشتر با عمل زیبایی گوش تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اتوپلاستی چیست؟

اتوپلاستی عملی برای تغییر شکل لاله گوش خارجی است که به منظور تنظیم محل، شکل یا اندازه لاله گوش انجام می شود. هدف این عمل در درجه اول بهبود تناسب بین شکل و اندازه صورت و گوش است. ایجاد زیبایی و تناسب گوش با سایر اجزای صورت می تواند به بهبود عزت نفس و رضایت شخصی بیمار از چهره خود کمک کند.

این عمل ممکن است در دوران کودکی انجام شود، اما برای انجام آن بهتر است تا بعد از بلوغ صبر کرد تا پس از تثبیت فرم نهایی صورت در سن بلوغ، بیمار مجبور به انجام عمل دیگری نباشد. گاهی اوقات این عمل پس از تصادفات یا جراحاتی که در آن تغییر شکل در گوش ایجاد می شود، انجام می شود. در نتیجه این عمل برای یک هدف درمانی برای بازگرداندن گوش به شکل قبلی انجام می شود یا ممکن است برای تغییر شکل گوش استفاده شود.

دلایل انجام جراحی زیبایی گوش

به طور کلی، اتوپلاستی با هدف تغییر ظاهر به منظور رفع مشکلات زیر انجام می شود:

 • جراحی کوچک کردن گوش
 • درمان بیرون زدگی گوش
 • فرآیند بازسازی و اصلاح گوش پس از تصادف
 • درمان اسکارها و بدشکلی های گوش ناشی از تصادفات و جراحات.
 • کاهش اندازه لاله گوش
 • اصلاح شکاف لاله گوش

اتوپلاستی برای چه افرادی مناسب است؟

این جراحی برای کودکان قابل انجام است اما برای اینکه عمل جراحی به سلامت کامل شود و دوران نقاهت به خوبی بگذرد لازم است شرایطی را داشته باشند. از جمله مهمترین این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کودک باید پنج سال یا بیشتر باشد (به طوری که رشد غضروف گوش کامل و پایدار باشد).
 • کودک همکاری می کند و می تواند دستورالعمل ها را به خوبی دنبال کند.
 • کودک باید در سلامت کامل باشد و از بیماری مزمن یا عفونت فعال گوش رنج نبرد.
 • کودک بتواند به خوبی ارتباط برقرار کند تا بتواند احساسات و خواسته های خود را با خانواده یا پزشک در میان بگذارد.

به غیر از این، جراحی زیبایی گوش را می توان در بیماران نوجوان و بزرگسال انجام داد، مشروط بر اینکه دارای ویژگی های زیر باشند:

 • اهداف و انتظارات واقع بینانه ای داشته باشید که می توان از طریق جراحی به آنها دست یافت.
 • بیمار باید از سلامت کامل برخوردار باشد و از هیچ گونه بیماری مزمنی که ممکن است بر بهبودی پس از عمل تأثیر بگذارد، رنج نبرد.
 • بیمار باید غیر سیگاری و غیر الکلی باشد یا بتواند در طول دوره نقاهت پس از جراحی، مصرف سیگار و الکل متوقف کند.
 • او نباید از هیچ گونه عفونت فعالی، در گوش و صورت خود رنج ببرد.

مهم ترین نکته این است که اتوپلاستی یک فرآیند کاملا شخصی است، بنابراین خواسته ها و انتظارات شما به نسبت نظر اطرافیان الئیت خواهد داشت. چنانچه انتظار واقع بینانه و منطقی از جراحی نداشته باشید، اغلب به نتایج دلخواه نخواهید رسید.

جراحی زیبایی گوش چگونه انجام می شود؟

به طور کلی، مراحل انجام اتوپلاستی عبارتند از:

بیهوشی: در این فرآیند بسته به نوع عمل و تمایل شما ممکن است تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی قرار بگیرید.

ایجاد برش جراحی: این روش به عنوان یک مرحله اساسی در اتوپلاستی و در طی برخی از عمل های دیگر برای درمان گوش های بیرون زده انجام می شود. این برش ها شامل ایجاد برش های جراحی کوچک در لاله و پشت گوش است به طوری که نامرئی بوده و پس از آن هیچ جای زخم باقی نماند.

تغییر شکل غضروف گوش: این مرحله در برخی از عمل های اتوپلاستی و درمان بیرون زدگی آن انجام می شود. با توجه به اینکه غضروف جزء اصلی گوش است، تغییر شکل و اصلاح آن شکل نهایی آن را نمایان می کند.

بخیه و پانسمان: برش جراحی را با بخیه های جاذب یا غیر جذبی می بندند و سپس گوش بانداژ می شود.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

بیمار ممکن است بعد از بیدار شدن از جراحی پلاستیک گوش کمی خارش و درد در گوش احساس کند که این طبیعی است و با مسکن های معمولی قابل کنترل است. همچنین، ممکن است دچار تورم یا کبودی و قرمزی شود که به مرور زمان از بین می رود.

به منظور تسریع در روند بهبودی و التیام زخم ها توصیه می شود نکات زیر را رعایت کنید:

 • برای محافظت از زخم، تمیز نگه داشتن آن و جلوگیری از آلودگی، در روزهای اول پس از عمل از گوش محافظ استفاده کنید.
 • باید از گوش خود در برابر هرگونه برخورد یا اصطکاک محافظت کنید، بنابراین همیشه لباس های یقه گشادی بپوشید که بدون مالش به سر و گوش درآورید.
 • از تماس زخم با آب خودداری شود و قبل از التیام زخم، کل سر را زیر آب روان بشویید، زیرا ممکن است آن را آلوده کرده و میکروب ها و باکتری های زیادی را به آن منتقل کند.
 • زخم را به صورت دوره ای استریل و تمیز کنید تا از بروز عفونت جلوگیری شود.
 • برای جلوگیری از التهاب و عفونت باید دستورات پزشک را رعایت کنید و داروهایی را که برای شما تجویز می کند مصرف کنید.
 • در دوران نقاهت باید از سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید تا عارضه ای نداشته باشید زیرا نیکوتین و الکل باعث افزایش سختی می شود.

به طور کلی، بهبود زخم و سرعت آن در افراد مختلف متفاوت است، اما رعایت دستورات پزشکی این فرآیند را تسهیل کرده و از بروز عوارض احتمالی جلوگیری می کند.

خطرات و عوارض اتوپلاستی

جراحی اتوپلاستی همانند سایر جراحی ها با عوارض و خطراتی همراه است که مهمترین آن ها عبارتند از:

 • عوارض بیهوشی عمومی و حساسیت به مواد مورد استفاده در بیهوشی موضعی یا بیهوشی عمومی.
 • احتمال ترومبوز و لخته شدن خون در افرادی که بدن آنها بیشتر مستعد عفونت است، بنابراین اگر بیمار قلبی هستید یا برای اهداف پزشکی نیاز به مصرف داروهای رقیق کننده خون دارید، قبل از عمل به پزشک خود اطلاع دهید.
 • احتمال بروز عفونت در حین یا بعد از جراحی وجود دارد که اغلب پزشک برای جلوگیری آنتی بیوتیک تجویز می کند.
 • تورم و کبودی گوش که پس از هر عملی طبیعی است پس از چند روز از بین می رود.
 • قرمزی، خارش و درد در گوش به سرعت در عرض چند روز ناپدید می شوند.

اغلب عوارض اتوپلاستی موقت هستند و با طی شدن دوره نقاهت برطرف می شود. با این حال عدم مهارت جراح می تواند مشکلاتی مانند عدم تقارن در گوش ها ایجاد کند. از طرفی رعایت مراقبت های بعد از عمل و دستورالعمل های پزشک می تواند از خطرات ذکر شده بکاهد.

هزینه جراحی زیبایی گوش

به طور کلی، هزینه جراحی های زیبایی از جمله اتوپلاستی در افراد مختلف متفاوت است. عواملی مانند اصلاح گوش، تکنیک جراحی، تخصص جراح و هزینه های جانبی مانند بیمارستان و آزمایشات می تواند در هزینه نهایی موثر باشد. در نظر داشته باشید که هر چه تخصص جراح بیشتر باشد، هزینه افزایش پیدا خواهد کرد. اما این بدان معنا نیست که دستمزد بالای جراح نمایانگر تخصص و مهارت وی است. لذا پیش از انتخاب بهترین جراح زیبایی گوش در تهران از میزان تبحر جراح اطمینان حاصل کنید.

کلام آخر

اگر چه امروزه روش های تغییر ظاهر گوش بدون جراحی وجود دارد، اما اغلب بیرون زدگی ها و عیوب ظاهری گوش بدون عمل جراحی برطرف نمی شود. جراحی زیبایی گوش اغلب با هدف بهبود ظاهر انجام می شود، اما در موارد آسیب گوش، جنبه درمانی برای بازگشت گوش به حالت طبیعی مطرح می شود. در پایان توصیه می شود برای دستیابی نتیجه مطلوب به بهترین دکتر اتوپلاستی در تهران مراجعه کنید و مراقبت های بعد از عمل را جدی بگیرید.

در انتها می توانید سوالات خود را در خصوص جراحی زیبایی گوش (اتوپلاستی) از دکتر فرخ کامران خواجوی، فوق تخصص جراحی پلاستیک در بخش دیدگاه سایت مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط