لوگو دکتر فرخ کامران خواجوی
Search
Close this search box.
برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی - دکتر فرخ کامران خواجوی

احتمال برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی چقدر است؟

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی در صورت عدم رعایت نکات مراقبتی، می تواند یک اتفاق معمولی باشد. برخی از افراد گمان می‌کنند که بعد از عمل تامی تاک، دیگر نیازی نیست به فکر مراقبت، سلامتی و خورد و خوراک خود باشند. در حالی که این فکر کاملا اشتباه است. هنگامی که افراد برنامه منظمی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی نداشته باشند، دچار عوارض بعد از عمل می‌شوند. یکی از مهم ترین عوارض آن، برگشت شکم بعد از جراحی تامی تاک است. البته در تمامی افراد رخ نخواهد داد. با این حال ممکن است با کوچک‌ ترین اشتباه، دچار این عارضه شد.

بعد از ابدومینوپلاستی شکم برمیگردد؟

بیشتر متخصصان دلیل برگشت شکم بعد از عمل تامی تاک یا ابدومینوپلاستی را خوردن زیاد و بی‌رویه بیمار می‌دانند‌. به طور قطع پرخوری زیاد، بیمار را به دوران قبل از عمل باز می‌گرداند. پس اولین قدم بعد از عمل ابدومینوپلاستی، رعایت نکات مراقبتی و ثابت نگه داشتن وزن است. با این ترفند می‌توان، احتمال برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی را به صفر رساند.

افرادی که جراحی ابدومینوپلاستی انجام می‌دهند، ممکن است بعد از مدتی احساس کنند که شکمشان به حالت قبل برگشته است. به طور معمول با افزایش سن، تغییرات هورمونی بدن، ژنتیک، عدم داشتن سبک زندگی سالم و مناسب، رعایت نکردن نکات مراقبتی و… برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی یک امر طبیعی تلقی می‌شود. هیچ جراح حاذقی تضمین نمی‌کند که حتما نتایج زیبایی عمل تامی تاک تا آخر عمر باقی بماند. افرادی که مراقبت‌های لازم را انجام نمی‌دهند و صرفا به نتیجه کوتاه مدت آن راضی می‌شوند، ممکن است برگشت شکم را تجربه کنند.

علت تورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی چیست؟

تورم شکم بعد از جراحی تامی تاک بر اثر قطع شدن برخی عروق خونی است که در هنگام عمل اتفاق می‌افتد. البته این مشکل، غیر طبیعی به نظر نمی‌رسد. در برخی بیماران ممکن است تورم یا برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی به وجود بیاید. بعد از ابدومینوپلاستی، مایعات در ناحیه شکم جمع می‌شود. از آنجایی که در هنگام عمل برخی عروق خونی بریده می‌شوند، روند تخلیه مایعات به کندی انجام خواهد شد. با رعایت دستورالعمل‌های جراح، می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد.

دلایل اصلی برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی به علت عدم داشتن یک سبک زندگی سالم، رخ می‌دهد. رژیم غذایی سالم و متعادل کمک می‌کند تا عوارضی مانند برگشت شکم بعد از جراحی به وجود نیاید. در ادامه به مهم ترین عواملی که منجر به برگشت شکم بعد از عمل تامی تاک می‌شود، اشاره شده است:

رعایت نکردن رژیم درست غذایی

ثابت نگه داشتن وزن با یک رژیم غذایی درست کمک می‌کند تا بعد از ابدومینوپلاستی، شکم برنگردد. متخصصان تغذیه و پزشکان معتقد هستند که سبک زندگی سالم و خوردن غذاهای مفید و فاقد چربی اضافی، می‌تواند در حفظ نتایج عمل تامی تاک موثر باشد. مصرف سبزیجات تازه و میوه در حفظ نتایج و بهبود روند جراحی، بسیار کمک خواهد کرد.

نداشتن برنامه ورزشی منظم

ورزش منظم و احتمال برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

جراحان توصیه می‌کنند که بیماران برای جلوگیری از عوارض بعد از ابدومینوپلاستی، روزانه فعالیت‌های سبک انجام دهند. پیاده روی روزانه و سبک می‌تواند برای تنظیم متابولیسم بدن، بسیار مناسب باشد. اگر بیمار از برنامه ورزشی مناسبی برخوردار نباشد، منجر به انباشته شدن چربی‌های موضعی در اطراف شکم می‌شود.

حاملگی مجدد

عمل ابدومینوپلاستی به خانم‌هایی پیشنهاد می‌شود که در آینده قصد بارداری ندارند. اگر خانمی بعد از عمل حامله شود، برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی یک امر طبیعی است. پوست و عضلات شکم در هنگام بارداری کشیده می‌شود و شکم به حالت قبل از جراحی ابدومینوپلاستی باز خواهد گشت. همچنین لازم به ذکر است که رعایت نکات رابطه جنسی بعد از ابدومینوپلاستی در این بازه از اهمیت بالایی برخوردار است.

راه های جلوگیری از برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی

همانطور که در بالا توضیح داده شد برخی عوامل مانند حاملگی مجدد، عدم فعالیت و تحرک، نداشتن رژیم غذایی سالم و مواردی این چنینی باعث برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی می‌شود. البته برگشت شکم بعد از عمل برای هر فردی متفاوت است. پزشک متخصص بعد از جراحی زیبایی شکم به شما هشدار می‌دهد که حتما رژیم غذایی سالمی داشته باشید.

کنار گذاشتن عادت‌های غلط در سبک زندگی، می‌تواند نتایج این عمل را برای مدت‌ها در شما، حفظ کند. ورزش و فعالیت بدنی مداوم، نگه داشتن وزن بدن در یک BMI ثابت و متعادل، عدم مصرف غذاهای مضر، عدم بارداری، رعایت نکات پزشکی جزو مواردی هستند که از برگشت شکم بعد از عمل زیبایی، جلوگیری می‌کنند.

حفظ نتایج ابدومینوپلاستی

نکاتی که برای حفظ نتایج ابدومینوپلاستی باید رعایت کنید

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی، نتیجه عدم رعایت نکات پزشکی یا جراحی غیر ماهرانه است. به طور کلی افراد با رعایت مراقبت‌های بعد از ابدومینوپلاستی زیر، می‌توانند نتیجه عمل تامی تاک را تا مدت‌ها حفظ کنند:

کنترل وزن

ثابت نگه داشتن وزن بدن یا BMI کمک می‌کند که شکم به حالت قبل از جراحی باز نگردد.

رعایت رژیم غذایی

داشتن یک برنامه غذایی منظم و فاقد مواد مضر و چربی، بسیار واجب است. نوشیدن به اندازه مایعات به ویژه آب، بعد از ابدومینوپلاستی به شدت توصیه می‌شود.

فعالیت بدنی و تحرک

پیاده روی‌های روزانه، انجام فعالیت‌های سبک، تحرک داشتن، برنامه ورزشی منظم و… جزو عواملی هستند که به حفظ نتایج عمل تامی تاک کمک می‌کنند.

استفاده از گن

پوشیدن گن مخصوص بعد از جراحی ابدومینوپلاستی، کمک می‌کند تا ورم شکم کمتر شود. این گن‌ها با سایز بیمار تنظیم می‌شوند و فشار محدودی بر روی شکم وارد خواهد کرد. استفاده از گن به جلوگیری از برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی، کمک ویژه‌ای می‌کند.

کنترل کردن شرایط طبی بدن

معاینات پزشکی به طور مرتب، شما را از بیماری‌های احتمالی که ممکن است رخ دهد دور می‌کند. از آن جایی که قبل از عمل چربی‌های زیادی در بدن انباشته شده بود، بعید نیست بیماری‌هایی نظیر فشار خون و کلسترول به وجود بیاید.

در نهایت…

برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی یک عارضه طبیعی است که برخی افراد بعد از عمل دچار آن می‌شوند. عدم رعایت نکات لازم بعد از جراحی باعث از بین رفتن تاثیرات عمل تامی تاک می‌شود. رعایت کردن نکات مراقبتی و پزشکی، مانع از برگشت شکم بعد از عمل تامی تاک خواهد شد.

*~ سوالات متداول احتمال برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی ~*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط