لوگو دکتر فرخ کامران خواجوی
Search
Close this search box.
انجام همزمان ابدومینوپلاستی با سزارین - دکتر کامران خواجوی

انجام ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین ممکن است؟

آیا انجام ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین امکان‌پذیر است؟ اگر پاسخ مثبت است، این عمل چه عوارض و خطراتی خواهد داشت؟ این سوالات از سوالات رایجی هستند که بانوان باردار از پزشک خود می‌پرسند و قصد داریم در این مقاله از سایت دکتر کامران خواجوی درباره آن صحبت کنیم.

ممنوعیت انجام همزمان ابدومینوپلاستی با سزارین

 دوره بارداری خود عاملی برای برهم زدن وضعیت بدن و تناسب اندام‌ها محسوب می‌شود. حال بانوانی که از قبل نیز چربی شکم و پوست اضافه‌ای در این نواحی داشته‌اند، بر این فکر می‌افتند که در قالب یک عمل همزمان، هر دو عمل لاغری و زایمان را انجام دهند. اما غافل از اینکه ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین خطرات ناشی از جراحی، دوره نقاهت و عوارض را چند برابر می‌کند و به‌هیچ عنوان توصیه نمیشود که فردی این دو عمل را به‌طور همزمان انجام دهد.

در عمل زایمان اولویت سلامت کودک و مادر است و اگر حجم چربی‌های اضافه بیش‌از حد باشد، اصلا نمی‌توان در قالب یک عمل این دو فرآیند را پیش برد. همچنین حتی اگر چربی‌های اضافه بدن فرد مختصر باشد، باز هم با انجام همزمان دو عمل ریسک‌های مربوط به عمل، عوارض، عفونت و خونریزی افزایش می‌یابد و بی‌شک فرد را از تصمیم خود پشیمان می‌کند.

فرآیند ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین

فرایند ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین

انجام عمل ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین تنها زمانی قابل انجام است که چربی‌های فرد به‌ نسبت اندک باشند و هدف لاغری، تنها با انجام ابدومینوپلاستی و بدون نیاز به سایر روش‌های جراحی چربی‌ها به انجام برسد. توجه داشته باشید که اولویت عمل، فرآیند سزارین و سلامت کودک است و این فرآیند را متخصص زنان و زایمان برعهده دارد؛ اما از جایی که هدف عمل، برداشت چربی و پوست‌های اضافه بدن می‌شود، جراح پلاستیک وارد عمل می‌شود و با توجه به مهارت خود، این عمل را به انجام می‌رساند.

ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین به این‌صورت انجام می‌شود که در ابتدا کودک به دنیا آورده شده، و سپس برش‌های عمل متناسب با ابدومینوپلاستی ایجاد می‌شوند. در این عمل مهارت و توانایی جراح حرف اول را می‌زند چراکه اگر دقت او نباشد، نتیجه رضایت بخش نبوده و ریسک‌ها و خطرات عمل به‌طرز وحشتناکی افزایش پیدا می‌کنند.

ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین به چه کسانی توصیه می‌شود؟

به‌طورکلی توصیه پزشکان این است که به جای انجام ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین بانوان باردار به مدت ۶ ماه و بیشتر پس از زایمان خود استراحت کنند و پس از بهبود وضعیت بدن، کاهش التهابات و رفع تغییراتی که در طی بارداری ایجاد شده بودند، جراحی لاغری انجام دهند. همچنین بانوانی که قصد دارند فرزند دیگری داشته باشند، بهتر است جراحی لاغری را به زمان دیگری موکول کنند. و اما ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین به چه کسانی توصیه می‌شود؟

  • بانوانی که بیماری زمینه‌ای ندارند و از لحاظ جسمی قوی هستند.
  • بانوانی که قصد ندارند برای بار دیگر باردار شوند و زایمان کنند.
  • بانوانی که چربی‌ها و پوست‌های اضافه بدنشان اندک و محدود است.
  • بانوانی که اضافه وزن ندارند و صرفا دچار افتادگی و شل شدگی پوست اضافه شکم شده‌اند.

*تذکر مهم*؛ با تمام این اوصاف عوارض انجام همزمان این دو عمل به حدی بالاست که به هیچ بانویی توصیه نمی‌شود این دو عمل را با هم انجام دهد. چرا که هر دو عمل از اعمال جراحی سنگین و تهاجمی هستند و خطرات زیادی را متوجه فرد می‌کنند.

معایب و خطرات ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین

بسیاری از بانوان به‌دلیل اینکه نخواهند دوباره تحت بیهوشی قرار بگیرند و برای دو عمل دوره نقاهت بگذرانند، متقاضی انجام ابدومینوپلاستی همزمان با سزارین هستند. درحالی‌که این عمل عوارض بسیار زیادی خواهد داشت و به‌هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، چرا؟

1. هر دو عمل جزو عمل‌های سنگین و حساس جراحی هستند و انجام همزمان آن‌ها ریسک زیادی خواهد داشت.

2. در هنگام زایمان و بعد از آن معمولا بافت‌های شکم همچنان تحت فشار و پر از خون هستند. از این‌ رو انجام عمل ابدومینوپلاستی روب چنین بافتی چندان موثر نخواهد بود و ممکن است خونریزی شدیدی را در پی داشته باشد.

3. درد، عوارض و احساسات ناخوشایند بعد از زایمان به اندازه کافی طاقت‌فرسا هستند. وای بر روزی که لازم باشد فرد دو برابر این حجم از درد و عوارض را متحمل شود!

ابدومینوپلاستی و زایمان سزارین همزمان

بهترین زمان برای انجام ابدومینوپلاستی بعد از سزارین

طبق نظر پزشکان با تجربه و حاذق همچون دکتر فرخ خواجوی، بهترین زمان برای انجام ابدومینوپلاستی بعد از سزارین زمانی است که پوست و سایر بافت‌های بدن مادر به شرایط پایداری رسیده و بهبود یافته باشند. این زمان حدودا ۶ ماه بعد از عمل سزارین در نظر گرفته می‌شود و ممکن است حتی گاهی چند هفته نیز بر این ۶ ماه افزوده شود تا التهابات به‌خوبی بهبود پیدا کنند. با گذشت چند ماه از عمل سزارین دیگر خبری از خونریزی شدید، زخم‌ها و دردها نیست. وزن فرد متعادل‌تر شده و در نتیجه بازدهی عمل بهبود می‌یابد.

توصیه نهایی برای کاهش وزن بعد از بارداری  

برای کاهش وزن و جلوگیری از برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی؛ حفظ تناسب اندام و تجربه دوباره اعتمادبه‌نفس پیش از بارداری، بهترین و کم‌خطرترین روش‌ها رعایت رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی ایده‌آل به همراه رعایت نکات و مراقبت‌های بعد از ابدومینوپلاستی هستند. اما اگر چربی‌های اضافه بدنتان بیش از اینهاست و به این راحتی از بین نمی‌رود، برای پایدار شدن وضعیت بدن و بهبود التهابات چند ماهی را صبر کنید. پس از این مدت نیز پزشکی معتمد و با تجربه را انتخاب کنید تا نتیجه رضایت‌بخش‌تری حاصل شود و دچار عوارضی همچون عفونت، خونریزی شدید و… نشوید.

*~ سوالات متداول انجام همزمان ابدومینوپلاستی با سزارین ~*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط